Kaupunginhallituksen jäsenet

Kaupunginhallitus valitaan valtuustokaudeksi kerrallaan.

Kaupunginhallituksessa on 11 jäsenta, joista kaupunginvaltuusto valitsee toimikaudekseen kaupunginhallituksen puheenjohtajan sekä 1. ja 2. varapuheenjohtajan.

Kaupunginhallituksen jäsenet valitaan valtuutettujen joukosta. Varajäsenet voidaan valita myös varavaltuutettujen joukosta.

Jäsenet on listattu alla olevaan taulukkoon.
 

 

 
 
 

 

Puheenjohtaja
Hynninen Kati
aluepäällikkö, sairaanhoitaja
0400 306 747
kati.hynninen@lh.varkaus.fi
KOK 
 
( Pietinen Mervi)

 

 

I Varapuheenjohtaja
Pulliainen Paula
eläkeläinen, luokanopettaja
040 766  5050
paula.pulliainen@lh.varkaus.fi
SDP
 
(Junkkarinen-Kosonen Kaisa)

 

 

II Varapuheenjohtaja
Grönlund Tiina
insinööri, yrittäjä
044 5566 4595
tiina.gronlund@lh.varkaus.fi
PS
 
(Pöysti Raimo)
 
Jäsen
Brandt Elina
luokanopettaja, erityisopettaja
050 347 5947
elina.brandt@lh.varkaus.fi
SDP
 
(Tonteri Soili)
 

 

Jäsen
Soininen Juha
aluevastaava
040 579 1600
juha.soininen@lh.varkaus.fi
SDP
 
(Voutilainen Jukka)

 

 

Jäsen
Puustinen Jyri
lähihoitaja, ensihoitajaopiskelija
044 353 1001
jyri.puustinen@lh.varkaus.fi
SDP
 
(Wallius Timo)

 

Jäsen
Häkkinen Ari
pyöräkone- ja kaivinkonekuljettaja
050 587 9264
ari.hakkinen@lh.varkaus.fi
VAS
 
(Miettinen-Räsänen Mari)
 
Jäsen
Husu Risto
kauppat.maist.
0400 541 553
risto.husu@lh.varkaus.fi
KOK
 
(Tuovinen Esa)

 

 
Jäsen
Suna Sassa
vanh.konstaapeli
sassa.suna@lh.varkaus.fi
KOK
 
 

(Asikainen Minna)

 

Jäsen
Koponen Olli
tuotantojohtaja, maanviljelijä
0400 897  492
olli.koponen@lh.varkaus.fi
KESK
 
(Laukkanen Jarkko)
    

 

Jäsen
Kiira Jussi
kuljetushenkilö
040 727  0900
jussi.kiira@lh.varkaus.fi
PS
1.8.2021 - 31.5.2023
 
(Rothberg Pia)
 
 
Jäsen
Hartikainen Heidi
järjestösuunnittelija
041 435 4565
heidi.hartikainen@lh.varkaus.fi
KD
1.6.2023 - 31.5.2025

(Markku Kujanpää)