Kulttuuripalkinto

Varkauden kaupungin hyvinvoinnin ja kasvatuksen toimiala jakaa vuosittain kaupungin kulttuuripalkinnon sekä tunnustuksia ja stipendejä.

Varkautelaiset voivat ehdottaa palkinnonsaajia vuosittain verkkolomakkeella. Hyvinvoinnin edistämisen lautakunta käsittelee ehdotukset ja päättää palkintojen saajat.

Palkinnot jaetaan Itsenäisyysjuhlassa 6.12.

 

Varkauden kaupungin kulttuuripalkinnon, erityispalkinnon ja tunnustuspalkinnon saaneet:

Kulttuuripalkinnot

1981 Kaarlo Hilander

1982 Armas Männikkö

1983 Väinö Heiskanen

1984 Esa Pakarinen

1985 Eero Autio

1986 Tapio Kautovaara

1987 Väinö Rouvinen

1988 Pertti Tyrväinen

1989 Taru Mäntynen

1990 Jukka Itkonen

1991 Meeri Torvinen

1992 Varkauden Kameraseura ry

1993 Kurt-Henrik Putkonen

1994 Varkaus-Seura ry sekä erityismaininta Kyösti Koposelle

1995 Eino Puumalainen

1996 Leena Anttila

1997 Varkauden Soittokunta ry

1998 Matti Kanervala

1999 Timo Hämäläinen

2000 Helka Haukka

2001 Harri Eronen

2002 Moonfreeze breakdance-ryhmä

2003 Jürgen ja Liisa Kempf

2004 Hannu Itkonen

2005 Warkauden Kassiopeia ry

2006 Sirpa Ollikainen

2007 Leena Mäki-Patola

2008 Teatteriryhmä Nimettömät ry

2009 Tommi Laine

2010 Varkauden teatterin kannatusyhdistys ry/Varkauden Teatteri

2011 Riitta Pasanen

2012 Warkauden Mies-Laulajat ry

2013 Sinikka Tirkkonen

2014 Pekka Kinnunen

2015 Jukka Tyrväinen

2016 Timo Hämäläinen

2017 Kari Suhonen

2018 Marika Waldén

2019 Varkauden laulu

2020 Tuomas Sopanen

2021 Nino Tolvanen

 

Erityispalkinnot

1999 Varkaus 70 vuotta – kulttuurityön erityispalkinto: Nelly Himanka, Erkki Vepsäläinen, Klaudia Vonkkanen

2004 Varkaus 75 juhlavuoden kulttuurityön erityispalkinto: Katariina Behm, Paavo Jänis, Ulla Lehtonen, Jorma Tuunanen

2009 Varkaus 80 v juhlavuoden kulttuurin erityispalkinto: Esko Ropponen

2014 Varkaus 85 v juhlavuoden erityispalkinto Tapio ja Terho Lankinen

2017 Jere Koistinen

2019 Tommi Sirviö ja Jussi Vänttinen

2020 Katja Torvikoski ja Luca Calzavara

 

Tunnustuspalkinnot

2003 Noora-Helena Korpelainen, Heli Vepsäläinen

2004 Hanna Pohjola, Vesa Vitikainen, Phenomenon-tanssiryhmä, Pure Tactiks-breakdanceryhmä, Lumihukat ry

2007 Lights Out –bändi, Ville Kantanen, Päivi Honkanen

2008 Antti Aho

2011 Timo Heinonen

2013 Lauri Andersin, Merja Männikkö

2015 Rimpsaus-yhtye

2016 Savon Kinot Oy

2017 Orkesteri Illan Varjo

2018 Vilja Itkonen

2019 Taru Mäntynen

2020 Arto Julkunen

2021 Pekka Koponen