Yhteystiedot ja sijainti
Toimipisteittemme yhteystiedot:
Varkauden museoiden näyttelytilat sijaitsevat Päiviönsaaressa, Ivar ja Valter Thomén suunnittelemassa, vuonna 1914 valmistuneessa entisessä tehtaan hotellissa.
Wredenkatu 5 A
78250 VARKAUS
puh. 040 769 1010
museot(at)varkaus.fi
Pysäköinti on kaupungintalon parkkipaikalla, Wredenkadun toisella puolella.
- Varkauden museoiden, kulttuurihistoriallisen museon ja taidemuseon näyttelyihin on yleisöllä vapaa pääsy.
- Myös opastukset näyttelyiden aukioloaikoina ovat koululais- ja opiskelijaryhmille ilmaisia.
- Varkauden museoiden näyttelytilat sijaitsevat kahdessa kerroksessa. Neuvonta ja lipunmyynti sekä museokauppa sijaitsevat ensimmäisessä kerroksessa. Pääsisäänkäynti Wredenkadulla on varustettu liuskekivipäällysteisellä invarampilla.
- Vaatenaulakko sijaitsee ensimmäisessä kerroksessa. Lukolliset tallelokerot löytyvät pääoven vierestä.
- Miesten ja naisten wc:t, sekä liikuntarajoitteisten wc sijaitsevat ensimmäisessä kerroksessa vaatenaulakon vieressä.
- Opas- ja avustajakoirat ovat tervetulleita museoon. Toiseen kerrokseen johtavassa portaikossa on liikuntarajoitteisille asiakkaille tarkoitettu tasonostin.
Asiasanat:
Kaupunginosa/Alue: